Sağlık Söz Sen Basın Yayın BLOG

Fotoğrafım
Ankara, Turkey
Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Çalışanları SÖZÜ Sendikası. Gücünü üyelerinden alan sendika..

20 Ocak 2012 Cuma

Ambulans Çalışanlarının Görevlerinde Yaşadıkları Sıkıntılar

112 Acil ve Hasta Nakil ambulans şoförlerinin görev esnasında yaşadıkları sıkıntılar konusunda Sağlık Söz Sen Konya İl Başkanı Hayrettin TÜRKOĞLU yazılı bir basın açıklaması yaptı.


Sağlık Söz Sen Konya İl Başkanı yaptığı yazılı basın açıklamasında 112 Acil ve Hasta Nakil Ambulans şoförlerinin büyük sıkıntılar içerisinde görev yaptıklarını görevlerinin her safhasında sürekli risklerle karşı karşıya geldiklerini, riskler sonucu yaşanan bu olumsuzluklar nedeniyle Ambulans şoförlerinin büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek açıklamasında ayrıca şu görüşlere yer verdi.
       Ambulans şoförlerinin başlıca sorunlarının temelinde vatandaşlarımızın bilinçsizliği ve yetkililerin olaylara duyarsız kalmaları yatmaktadır. Son yıllarda ülke genelinde hızla artan araç sayısına paralel olarak yoğunlaşan araç trafiği, Ambulans şoförleri için bir KAOSTUR. Bu ve buna benzer etkenler sonucunda yaşanan olumsuzluklar, maddi hasarlı veya ölümlü trafik kazaları ile sonuçlanabilmektedir. Maddi hasarlı veya ölümlü trafik kazaları sonucunda Adliyeye intikal eden olaylarda çoğu ambulans şoförleri büyük mağduriyetler yaşamakta, maddi ve manevi tazminata mahkûm edilmekte,  görevi nedeniyle emeğinin karşılığı olan maaşlarına ve aldığı çeşitli ek gelirlere haciz konularak çalışanlar ve özellikle şoförler mağdur edilmektedir.
       Bu tür olumsuzlukların önüne geçilmesi için yetkililerin acil olarak gerekli tedbirleri almaları ve çalışanların mağduriyetlerini gidermeleri gerekmektedir. Bunun tedbirlerin başında, idarenin tüm ambulanslarının ve içerisindeki Tıbbi donanımlarının gerçek değeri üzerinden sigortalanmasının sağlanması, Zorunlu Trafik Sigortası ve Araç Kaskosunun zamanında yaptırılması ve kurum tarafından Zorunlu Sorumluluk Sigortalarının tüm personeli kapsayacak şekilde genişlettirilmesi gerekmektedir.  Meydana gelen Trafik kazası sonucunda Zorunlu Sorumluluk Sigortası, Zorunlu Trafik Sigortası ve Araç Kaskosunun olmaması nedeniyle mağduriyet yaşayan, görevi başında olması gerekirken kamu veya vatandaş ile davalık olup yıllarca mahkeme koridorlarında sürünen sonuçta yüksek miktarda tazminata ve hapis cezasına mahkûm olan Ambulans şoförü arkadaşlarımız bulunmaktadır.
            Çalışanlarımızın sorunlarına yetkililerimizin duyarsız kalmamalarını diliyor ve Sağlık Söz Sen Sendikası Konya İl Yönetimi olarak çalışan sorunlarını her platformda dile getireceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.

Hayrettin TÜRKOĞLU
Sağlık Söz Sen Konya İl Başkanı

      

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder