Sağlık Söz Sen Basın Yayın BLOG

Fotoğrafım
Ankara, Turkey
Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Çalışanları SÖZÜ Sendikası. Gücünü üyelerinden alan sendika..

4 Mart 2012 Pazar

Sağlık Çalışanları Döner Sermayelerde Yaşanan Düşüşleri Haketmiyor

SAĞLIK ÇALIŞANLARI DÖNER SERMAYE  ÖDEMELERİNDE YAŞANAN DÜŞÜŞLERİ HAKETMİYOR

Son zamanlarda Sağlık kurumlarında çalışanlar tarafından dillendirilmeye başlayan Ek ödemeler emekliliğe yansıtılsın sözü günden güne sosyal paylaşım sitelerinde olsun medyada olsun artarken 2012 yılında hızla erimeye başlayan personele dağıtılan ek ödemenin düşüşüne neden olan etkenlerden hiç bahsedilmez oldu. Personele dağıtılan Ek ödemelerde geçen yıllara oranlara ciddi anlamda düşüşler yaşanırken sorunun temelinde yatan gerçekleri olsun gerekçeleri olsun içimizde barındırıp hiç birini günyüzüne çıkarmamaktayız. Ciddi anlamda yaşanan düşüşlerden büyük mağduriyetler yaşayan personel ise sadece bunu ek ödemeyi aldığı gün dillendirmekde daha sonrasında ise gelecek ay alacağı ek ödemenin dahada düşükmü yoksa bu aldığından yüksekmi olacağının hesabına düşmektedir. Günden güne erimeye başlayan ek ödemenin tek kaynağının sorununun Sağlık alanında yapılan düzenlemelere paralel personel kayıplarının ikinci plana itilmesi olmaktadır. 
Özellikle 2012 yılı başından itibaren hızla erimeye başlayan personele dağıtılan ek ödemelerdeki etkenlerin birkaçını sıralayacak olursak;
1- Kurumlarda Bakanlığın son zamanlarda yaptığı düzenlemelerle ciddi anlamda gelir düşüklüğü yaşandı. Gerek bakanlık gerek SGK tarafından yapılan bu düzenlemeler neticesinde personelin yaşayacağı ek ödeme kayıpları konusunda hiç bir girişimde bulunulmadı ve ciddi bir düzenleme yapılmadı. 
2- Bakanlığın uygulamaya koyduğu Sağlıkta Performans Ve Kalite Yönergesi ile 0,65 ile 1 arasındaki denetim sonrası puanlamadan hastanelerin çoğu puanlarının düşük olması sonucu ciddi anlamda yaralar aldı buda personelin alacağı ek ödemelerde ciddi düşüşlere sebep oldu.

Bu sorunun kaynağında bir çok etken varken etkilenen kesim ise tüm çalışanlardır. Çalışanların bu mağduriyetlerinin en azından en asgariye çekilmesi gerekirken bu konuda hiçbir çalışma yapılmadığını görmekteyiz. Gerek mevzuatdan kaynaklanan, gerekse görevleri başında bulunan kişilerden gerekse kurumlardaki maddi imkanların yetersizliğinden kaynaklanan nedenlerin cezasını sadece görevi vatandaşa sağlık hizmetini en iyi biçimde götürmeyi düşünen ve bu amaçla özveriyle çalışan personel aldığı düşük ek ödemeyle çekmektedir. Yüksek miktarda ek ödeme alanların aynı sıkıntıyı yaşadığı gibi dağıtılan ek ödemeden en az şekilde faydalanan kesim ise büyük mağduriyetler yaşamaktadır.
Bunlar ve buna benzer sorunların çözümünde sağlık çalışanları olarak hep birlikde sorunları tartışmaya açalım.
1- Ek ödemeler adaletli biçimde Maaşlara eklensin.
2- Ek ödemeler emekliliğe yansıtılsın.
3- Ek ödemede Sağlık çalışanlarının en alt sınıfında olanlarda cep harçlığı değil yeterli miktarda ek ödemeden pay alsın.
4- Fazla mesailer ek ödemeye yansıtılsın.

Bu ve buna benzer daha çok eksikliklerin giderilmesi sağlık sistemindeki ekip çalışması zihniyetini dahada güçlendirecektir. Bu ve buna benzer konularda Bakanlığın en kısa zamanda düzenlemelere gitmesini mevzuatlarda gerekli düzenlemeleri yapması Sağlık Söz Sen Konya il yönetimi olarak tek temennimizdir.

Hayrettin TÜRKOĞLU
Sağlık Söz Sen Konya İl Başkanı
Sağlık Söz Sen Basın Yayın Komisyonu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder