Sağlık Söz Sen Basın Yayın BLOG

Fotoğrafım
Ankara, Turkey
Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Çalışanları SÖZÜ Sendikası. Gücünü üyelerinden alan sendika..

7 Eylül 2012 Cuma

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONELİNE IZDIRAP YAPIYOR

Evet başlıkta da dediğimiz gibi Sağlık Bakanlığı personeline ızdırap yapıyor diyor ve ikamet bildirisine hitaben soruyoruz: "Lojman ve servis hizmeti almayan sağlıkcının her zaman vasıta olmayan küçük bir köyde çalıştığı ve kendi aracı olmadığı düşünülmeksizin nasıl yarım saatte sağlık evine gelmesini isteyebiliyorsunuz?

Sağlık çalışanlarının nakil işlemlerinde de ızdırap gibi sıkıntılar yaşandığı görülmektedir. 
Bilindiği gibi kadrolu sağlıkcının üst bölgeye nakli hizmet puanı ile olmaktadır ve alt bölgede çalışan üst bölge çalışanı ile becayiş yapamamaktadır. Sözleşmeli sağlıkcılar bölge farklılığına bakılmaksızın aynı öğrenim durumu sartıyla becayiş yapabilirken kadrolularda ise alt bölge çalışanı üst bölge çalışanı ile öğrenim durumu farklı da olsa becayiş yapamamaktadır hizmet puanı yükselene kadar alt bölgede çakılı kaldığı görülmektedir. Becayişte personel ızdırap haline dönüşen sözleşmelide eğitim aynılığı kadroludaki bölge aynılığı şartı daha fazla mağduriyet yaşanmadan kaldırılmalıdır. 

Sağlık Söz Sen olarak ısrarla sözleşmeli istihdama Hayır derken Bakanlık bi sözleşmeli bi kadrolu alım yaparak ızdıraba devam etmektedir. Tayin hakkı bulunmayan sözleşmeli sağlıkcıların da eş durumu ve sağlık mazereti tayinleri kura ile olmaktadır ve Bakanlık maalesef aile bütünlüğünü sağlayamamaktadır başka bir ızdırap tüm aileye yaşatmaktadır... Yine eğitim durumundan tayin hakkı da bulunmayan sözleşmeli sağlık çalışanlarının eğitim hakkı da engellenmemelidir. Sözleşmelinin ızdırabına çözüm Kadro.

Bir çok sağlık personeli kendi branşında ve farklı branşlarda bölüm bitirmesine rağmen Sağlık Bakanlığı’nın ünvan değişikliği sınavı yapılmadığından halen eski branşında ve ünvanında çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Sağlık çalışanlarının ünvanlarını hakettikleri gibi almaları için bu ızdıraba son vererek ünvan değişikliği sınavı Acilen yapılmalıdır ve düzenli olarak her dönemde tekrarlayan ünvan değişikliği ve görevde yükselme sınavları sınavları yapılmasını istiyoruz

Maaş ücreti 1400 tl yi geçemeyen Sağlık çalışanlarının döner sermaye ödemeleri emekliliğe yansıtılmadığı gibi denge tazminatı adı altında da eritilerek maddi ızdırabı eklemiştir. Bu konuda ülkenin her yerinde adaletli döner sermaye dağıtımı yapılmasının gözlemcisiyiz

Sağlık Söz Sen web iletişim:  www.sagliksozsen.org.tr

Sağlık Söz Sen Basın Yayın Komisyonu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder