Sağlık Söz Sen Basın Yayın BLOG

Fotoğrafım
Ankara, Turkey
Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Çalışanları SÖZÜ Sendikası. Gücünü üyelerinden alan sendika..

22 Mayıs 2013 Çarşamba

BASTEM UYARIYOR: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Atama Ve Nakil Yönetmeliği Pilot Uygulamadır! Sırada Sağlık Bakanlığında mı?

Sıra Sağlık Bakanlığında mı?

Açıklamama zaman gazetesinin bir köşe yazarının diktatörlüğe dair yazmış olduğu muazzam derinlikdeki bir yazısıyla başlamak istiyorum:
".....Yemyeşil çayırlarda otlar minik kuzular... Büyür koyun olur, koç olur, keçi olur.. Etinden, sütünden ve nihayetinde yününden yararlanılır.
Kırkılır yünleri, iplik olur sonrasında... Ne bileyim kazak olur, atkı olur, hırka olur. Yan yana dolanır kalın halat olur, bükümü zor kendir olur... Yağlı idam ilmeği olur.
Fidedir, açılan çukurlara konur, ağaç olur, ormanlık olur. Yeşillik olur, ciğer olur. Beşik olur örneğin, bebeler sallanır.
Tesbih olur, inananın tane tane duasını göklere çıkarır; baston olur, yaşlı bedenleri yerçekimine inat ayakta tutar. İdam sehpası olur, tabut olur bazıları...
Her çocuk masum doğar... Yaradanın lütfudur bu... Günahsızdır, habersizdir, temizdir.. Mucit olur telefonu keşfeder, tekerleği bulur falan...
Anne olur, çocuğunun ölümünü izler, baba olur evladı kucağında ölüme gider. Zalim olur, dili bir yılanınkinden bile zehirli ve ustaca kullanır.
Ağaç kesilir darağacı olur, tabut olur... Koyun kesilir yağlı ilmek olur, başa geçirilen kara çuval olur. 
Çocuk büyür diktatör olur, tüm dünyaya özgürlük sattığını zanneden bir bakan olur...
Ve biz buna tarih deriz, insanlığın tarihi..."

Bir bakanlık düşünelim toplumda muhtaç olan insan grubuna hizmet veren. Birde bu bakanlıkta çalışan insanları düşünelim, hiç görüşleri alınmadan bir dayatmaya maruz bırakılan. Ezilenin yanında olan, onlara şefkat eli gösteren göstermesi gereken bir bakanlık ve çalışanları nasıl olurda kendi çalışanının insan olduğu fikrini kaybedip onları bakanlıklarının asli düşüncesi olması gereken insan olgusunu adeta çöpe atıp ben yaptım olacak zihniyeti içine girebilir. 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çıkarmış olduğu yönetmelikle neyi kastetmek istemekte. Devletin sosyal bir devlet olgusu ile kurulmuşolan bakanlık nasıl olurda sosyal devlet olgusunun esas konusu olan insanı görmezden gelerek adeta bir diktatör davranışı ile zorlamaya tabi tutabilir. 

Sağlık Söz-Sen olarak soruyoruz; 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri hazırlamış olduğunuz atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde kimden görüş aldınız kime sordunuz hangi sivil toplum örgütü ile bir çalıştay kurdunuz? Hangi çalışanların görüşünü aldınız? Hiç düşündünüz mü bu çalışanlarda insan, bu insanlarda birer anne baba? Bunlarında bir çocuğu var, kurulu bir düzeni var…..

Düşüncemiz;
en az personel sayısına sahip bakanlıklardan biri olan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu uygulamada pilot bakanlık seçildiği ve ilerleyen dönemde bu uygulamaların sağlık, milli eğitim ..vb. gibi diğer bakanlıklarda da uygulanmak isteneceğidir. 

Sendika olarak talebimiz;
Hükümetin ve Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu yanlış uygulamadan bir an evvel vazgeçip Sayın Başbakan’ın çalışanların ve sivil toplum örgütlerinin haklı tepkisini görmezden gelmemesidir. 

Kamu Oyuna Saygıyla duyurulur.

ALİ BASTEM
GENEL BAŞKAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder