Sağlık Söz Sen Basın Yayın BLOG

Fotoğrafım
Ankara, Turkey
Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Çalışanları SÖZÜ Sendikası. Gücünü üyelerinden alan sendika..

2 Şubat 2012 Perşembe

Radyolojicileri Tacizci Gören Basına Sağlık Söz Sen'den Tokat Gibi Cevap


Milliyet Gazetesi’nde 31.01.2012 tarihli gerekse Takvim Gazetesi’nde 01/02/2012 tarihli  yer alan haberde "İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde radyoloji teknisyeni olarak çalışan İbrahim A. (28)’nın, film için gerekmemesine rağmen, soyunmasını istediği hastaya eli ile de tacizde bulunduğu’’ şeklinde bir açıklama yapıldığı görülmüştür.


Neticede bu haber bütün basın organlarında sosyal medyada vs. yer almıştır. Basında yer alan bu tür haberlerde Radyoloji Teknisyenleri/Teknikerlerinin kamuoyunun nezdinde tacizciymiş gibi lanse edilmesi, sağlık çalışanları olarak bizi ve iş arkadaşlarımız olan radyoloji çalışanlarını üzmektedir.


Bir radyoloji teknisyenin görevleri arasında doktorun istemiş olduğu grafiyi gerekli materyalleri(radyasyon ve radyasyon kaynakları) kullanarak en sağlıklı şekilde görüntüyü oluşturmaktır. Bu hususta hastanın incelenecek bölgesinde görüntüyü etkileyecek yahut yanlış tanıya sebep olacak maddelerin bulunmaması gerekir.Bu sebepten dolayı hasta konu hakkında bilgilendirildikten sonra hastanın giysileri çıkarttırılarak hasta önlüğü giydirilmesi gerekir. 

Bu işlemlerden sonra hastaya pozisyon vermek amacıyla el ıle dokunmak röntgen veya diğer görüntüleme işlemlerinde gerekebilir.Bu işlemler sırasında hastanın mahremiyetini korumak hem radyoloji teknisyeni görevleri arasındadır hem de en çok dikkat edilen ve önem arz eden bir husustur.

Lakin bir radyoloji teknisyeninin görüntüleme işlemi sırasında hastaya eli ile dokunmasını taciz olarak değerlendirmek doğru değildir bu konu ile ilgili iddialar zaten yargıya intikal etmiş olup gerçekler yargının vermiş olduğu kararla ortaya çıkacaktır nitekim iddialar doğru ise adı gecen şahıs hak ettiği cezayı alacaktır fakat iddialardan yola çıkarak yapılan bu haber bir meslek grubunu tamamen karalayıcı düzeyde olması doğru bir yaklaşım tarzı değildir kesinlikle kabul edilemez. 
Sağlık Söz Sen Ailesi olarak bu ve benzeri durumlarda herkesin daha sorumlu daha bilinçli davranması gerektiği kanaatindeyiz.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur. www.sagliksozsen.org.tr


Sağlık Söz Sen Basın Yayın Komisyonu 
 adına
Sağlık Söz Sen Kırıkkale İl Başkanı 
Hamza ATİK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder