Sağlık Söz Sen Basın Yayın BLOG

Fotoğrafım
Ankara, Turkey
Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Çalışanları SÖZÜ Sendikası. Gücünü üyelerinden alan sendika..

7 Mart 2012 Çarşamba

Kadın Kolları: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Sağlık Söz Sen Kadın Kolları Komisyonu adına Trabzon İl Başkanı Hatice FURUNCU 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları nedeniyle yazılı bir açıklama yayınladı.


8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
129 kadın işçinin can vermesi ile Dünya Kadınlar Gününün kutlanmaya başlaması ne kadar acı bir olay!!! Daha acısı ise insanın en temel hakkı olan yaşam hakkının cinsiyetinden dolayı kadının elinden alınmaya devam ediyor olması. 8 Mart Kadınların yaşadığı sorunların dile getirildiği bir gün. Ancak çok da etkili olmadığı kanaatindeyim..

Kadına karşı şiddet ve 2007 itibariyle dünya geneli veriler şöyledir:
* Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur.
* Tahminlere göre 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak “kayıp” (yok) görünmektedir. Ya doğar doğmaz öldürülmüşler (erkek çocuğun kız çocuğa tercih edilmesi) ya da erkek kardeşleri ve babalarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışlardır.
* Fuhuşa zorlanan ya da bunun için satılan kadınların sayısı yılda 700.000 ila 4.000.000 arasındadır. Cinsel kölelik düzeninden elde edilen kazançlar yılda tahminen on iki milyar dolardır.
* Küresel olarak, on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar, kanser, sıtma, trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte veya sakatlanmaktadır.
* En az üç kadından biri dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış ya da hayatı boyunca başka türlü suistimal edilmiştir (tecavüz, kötü davranış). Genellikle, suistimal eden kişi aileden bir üye ya da kadının tanıdığı bir kimsedir. Ev içi şiddet, bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din ne olursa olsun kadınlara karşı en yaygın suistimal şeklidir.
* Dinsel, kültürel vb. nedenlerle yılda iki milyondan fazla kız çocuğunun genital organlarına hasar verilmektedir . Bu oran, 15 saniyede bir kız çocuğudur.
* Sistematik tecavüz yeryüzündeki birçok çatışmalarda bir terör silahı olarak kullanılmaktadır. Ruanda soykırımı (1994) esnasında 250.000 ila 500.000 kadının tecavüze uğradığı tahmin edilmektedir.

* Araştırmalar, kadına karşı şiddet ile HIV virüsü arasında yükselen bağlantıyı göstermekte ve HIV bulaşmış kadınların daha fazla şiddete maruz kaldıklarını, şiddet kurbanlarının da HIV bulaşma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Kadınlarımızın önemli kısmını oluşturduğu sağlık camiasında Sağlık çalışanlarına şiddet devam etmektedir! Şiddetin bu kadar yoğun yaşandığı bir dünya da şiddete maruz kalanında, şiddeti uygulayanlarında sağlık kuruluşlarına getirildiğini düşündüğümüzde sağlık çalışanlarının şiddete uğrama oranının az olmayacağı aşikardır.
Yaşanan bütün bu şiddetin temelinde “Sevgisizlik” olduğu düşünüldüğünde gelecek kuşakları yetiştiren kadınlara hak ettikleri değeri vermenin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Mutsuz, şiddete maruz kalmış, maddi yönden tatmin edilmeyen, ağır şartlarda çalışmak zorunda kalan, yeterli ve dengeli beslenemeyen, çocuklarına yeteri kadar vakit ayıramayan kadınların çocuklarına hak ettiği ilgi ve sevgiyi göstermesi beklenilemez. Kadınlarına hak ettiği değeri vermeyen toplumlar zayıf, güçsüz, geri kalmaya mahkumdur.
Daha eşit, adil, sevgi dolu, yaşanılabilir bir dünya tek isteğimiz olması ve bu istek doğrultusunda herkesin çalışması dileklerimle…..
Dünya kadınlar günümüz kutlu olsun…


Sağlık Söz Sen Kadın Kolları Komisyonu adına;
Hatice FURUNCU
Sağlık Söz Sen Trabzon İl Başkanı

kaynak: Wikipedia


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder