Sağlık Söz Sen Basın Yayın BLOG

Fotoğrafım
Ankara, Turkey
Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Çalışanları SÖZÜ Sendikası. Gücünü üyelerinden alan sendika..

2 Haziran 2012 Cumartesi

Bastem: TOPLU SÖZLEŞME BALONU DA PATLADI

TOPLU SÖZLEŞME BALONU DA PATLADI

Gerek sağlık ve sosyal hizmet çalışanları gerekse ülke gündemi açısından önemli günler yaşıyoruz . Bilindiği gibi memurlar için hayati önem taşıyan toplu sözleşmenin tam bir fiyaskoyla sonuçlanması sendikaların tutarsız davranışlar sergilemeleri kafa karışıklığına ve sendikalar açısından tam bir güvensizliğe sebep olmuştur. Anlaşılan bu ki hükümetin üçüncü döneminde de memurlar kemer sıkmaya devam edecekler. Artık sağlık çalışanları kaynak yok masallarını dinlemek istemiyor. İnsan onuruna yakışır bir ücret istiyor. 
Sendikalar memurların sorunlarına çözüm üretmek ve hükümetten ekonomik ve özlük anlamında iyileştirmeler almak için vardırlar. Siyasi partilerin arka bahçeleri olmak için değil. yandaş sendikacılık yaparak, hükümetten hak alınamayacağı gibi. Muhalefet partisi kimliğine bürünmüş olmakla Toplu sözleşme masasında memurlar adına hak aranmasıda mümkün değildir. Sendikalar Toplu sözleşme masasına siyasi kimlikle değil. Sendikal kimlikle oturmak zorundadırlar. Sendikaların çalışanlara bedel ödetme yeri olmadığı gibi, Çalışanları kullanarak muhalefet etme yeride değildir. 
Çalışanları hakkıyla temsil edemeyen sendikal örgütlere diyoruz ki: Siyaseti artık bırakın. Gölgede duranın gölgesi olmaz , gölgesi olmayanın güneşi olmaz. Bizler Güneşli günlere yelken açmak istiyoruz. Toplu Sözleşme masasında yaşananları görmek için falcı olmak gerekmiyor. Ne dersiniz bilmiyorum ama kötü malın iyi pazarlamasını yapan simsarları bu bahçeye sokmamak gerek…Toplu görüşmeden sonra sanal alemde adete bir birine savaş açan sendikalar bir birileriyle uğraşacağına çalışanların sesine kulak vermesi gerekmektedir.
Sağlık hizmet kolunda yetkili sendikacılıkta, yeni bir Hizmet koluna, Yeni bir Siyasi güdümü olmayan anlayışa ihtiyaç vardır. Eğer bugün sağlık sektöründe çalışanlar özlük hakları ile ilgili şikayet ediyorsa, ve ortada halıların altına süpürülmüş, bir çok sorun varsa, Sorunlar üzerinde etkili olabilecek, sorunları çözebilecek bir yetkili Sendika yok demektir. İyi bir sendika doğruyu anlayacak yetenek ve zekaya, doğruyu savunacak güce sahip olan sendikadır. Menfaatler karşısında eğilen, bükülen, dik duramayan, Trübünlere oynayan, çalışanların beklentilerine cevap veremeyen, çalışanların mutluluğuna ve refahına yönelik projeler üretemeyen , Siyasilerin oyuncağı olan Sendikacılık devrinin kapanması gerekiyor. 
Hak arama olgusu haksızlığa isyanı doğurur. Haklarımız için SAĞLIK SÖZ-SEN olarak gayret kılıcını çektik ve kazanmadan yerine sokmayacağız. Bütün sağlık çalışanlarının artık yeter deyip SAĞLIK SÖZ-SEN ÇATISI altında birleşmesinin zamanı gelmiştir,  
Tüm sağlık çalışanlarını saygıyla selamlıyorum.

ALİ BASTEM
Genel Başkan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder