Sağlık Söz Sen Basın Yayın BLOG

Fotoğrafım
Ankara, Turkey
Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Çalışanları SÖZÜ Sendikası. Gücünü üyelerinden alan sendika..

16 Ocak 2015 Cuma

Ünvan Değişikliğimiz İçin Dilekçe Kampanyası Röportajı (Özel Haber)

ÖZEL RÖPORTAJ:

Sağlık Bakanlığında Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavı yapılması için başlatılan Dilekçe kampanyasının aralarında sendikamız Ankara İl Başkanımızında bulunduğu kampanya organizatör adminleri (Üzeyir Söylemez, Eyyup Uzun, Burhan Demirci) SağlıkPersoneliHaber / MemurHaber web sitesi editörleri ile düzenlenen kampanya hakkında detayı bilgiler verilen bir röportaj yaptılar. 
Röportaj özellikle Sosyal medya da öenmli paylasım ve tıklanma sayısı ile büyük ilgi uyandırarak kampanyanın gelişimi ve ses getirmesi için önemli bir girişim olmuştur.  • Hoş geldiniz. Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Sınavı Yapılması İçin dilekçe kampanyası düzenlemeye nasıl karar verdiniz?
Hoş bulduk. Öncelikle ilginiz için teşekkür ediyoruz.
Bildiğiniz gibi Sağlık Bakanlığında 2009 yılından beri Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı yapılmıyor. Bu duruma tepkimizi bir çok yoldan dile getirdik. Yaklaşık 2 yıl önce unvan mağduru arkadaşlarla birlikte sosyal medya üzerinden bir grup kurduk. Facebook/Sağlık Bakanlığında Unvan Değişikliği Sınavını Bekleyenler Grubu olarak sayımız 1100 kişiyi geçti. Artık sesimizi duyurmak istiyorduk ve Grup yöneticilerinden 3 arkadaş olarak dilekçe kampanyası başlatma kararı aldık. Bakanlığın yeni yönetmeliğinin resmi gazetede yayınlaması ardından kampanyamızı sosyal medya üzerinden duyurduk. Bir e-posta adresi (unvan.degisikligi.sinavi@gmail.com) oluşturarak dilekçelerimizi bu adreste toplamaya başladık.

  •  Kampanyanızda istediğiniz başarıyı elde edebildiniz mi?
Kampanyamız bir çok sağlık haber sitesinde yayınlandı, sendika ve dernekler gibi sivil toplum kuruluşlarının da desteğini aldık. Bu kampanya 20 Ocak 2015 tarihine kadar devam edecek. İstediğimiz başarıyı elde edebildiğimizi düşünüyoruz ancak istediğimiz sonucu elde etmeden başarı sağladık diyemeyiz. Sağlık Bakanlığında sınav açılana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

  • Dilekçelerde sayı olarak hedefiniz nedir, Yeterli sayıya ulaşabildiniz mi?
Sağlık Bakanlığında Unvan mağduru binlerce çalışan var. 2009 yılından beri sınav yapılmıyor. Her geçen yıl mezun olan çalışanlarla bu sayı katlanarak artıyor. Dilekçelerde hedefimiz binlerce unvan mağduru arkadaşımızın tamamını kapsıyor ancak sınavla alımın olmadığına dair bir kanı oluştu. Yeterli sayıya ulaşmakta ve dilekçe toplamakta ilk başta güçlük çektik. Başta sosyal medya olmak üzere kamuoyu algısı oluşturarak bu güçlüğü aştık. Her geçen dakika katılım arttı ve hedeflediğimiz sayıya yaklaştık. 

  • Ünvan Değişikliği Dilekçe kampanyasındaki amacınız nedir?
Kampanyamız herhangi bir şahsi menfaat ve herhangi bir grup gözetilerek düzenlenmedi. Sınav yapılmasını ve herkesin hak ederek ünvanını almasını arzu ediyoruz. Dilekçeler sahte isim ve unvan uydurularak düzenlenmiyor. Tüm dilekçeler gerçek kişilere ait. Sadece sayı kalabalığı olsun düşüncesinde değiliz. Bakanlık Sisteminde tüm sayılar zaten belli. Bizim amacımız bu sınavı isteyen arkadaşlarımızın sesini duyurabilmektir. 

  • Peki diğer Bakanlıklarda durum nedir?
Diğer kamu kurumlarında öncelikle kendi bünyesinde bulunan personel içerisinden sınav açılarak kadro ve unvanlar verilmekte, yeterli olmadığı takdirde kurum dışından personel ihtiyacı karşılanmaktadır. Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Devlet Demir Yolları ve Üniversiteler gibi hemen her kamu kurumunda sınavla unvan değişikliği izlenmekte olduğu gibi sınavsız da personel unvan değişiklikleri yapıldığı görülmektedir. Ancak Sağlık Bakanlığında personel ihtiyacı kurumlar arası atama veya yeni atama ile karşılanmakta, mevcut personelin görevde yükselme ve liyakat hakkı maalesef göz ardı edilmektedir.

  • Sağlık Bakanlığında öğrenim gören çalışanlar hangi kadroda görev yapıyorlar? Ünvan değişikliği mağduriyetinin anlaşılması için örnekler verebilirmisiniz?
Tabi ki bu soruya birkaç örnekle cevap verelim; örneğin bir hastanede boş 3 biyolog kadrosu bulunuyor, aynı hastanede 2 tane biyoloji mezunu var ama sınav yapılmadığı için o kadroya geçemiyorlar hem kadro hem personel mağdur. Başka bir kurumda ebe olarak çalışan bir arkadaşımız şube müdürü olarak görev yapıyor ama şube müdürü kadrosu yok. Mühendis olup sınav yapılmaması nedeniyle lise mezunu olarak atandığı şekilde görev yapan arkadaşlarımız var. ATT olup paremedik bölümünü bitirdiği halde att olarak çalışan arkadaşlarımız var. Bu örnekler çoğaltılabilir.

  • Son olarak birkaç cümle ile takipçilere ne söylemek istersiniz?
Buradan bizim durumumuzdaki arkadaşlara destek vermeleri için çağrıda bulunmak istiyoruz. Şunu biliyoruz ki; Bizler büyülüğünden doğacak gücün farkında olmayan büyük bir aileyiz: “Sağlık Çalışanları” ailesiyiz… Hiçbir çaba sarf etmeden elde edebileceğimiz bir şey olmadığını görüyoruz. Sağlık Bakanlığında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavını Bekleyen arkadaşlar; Lütfen dilekçe kampanyasına destek gösteriniz.
Sizede bu röportaj için teşekkür eder İyi çalışmalar dileriz.

Dilekçe Örneği için TIKLAYINIZ:
  • Biz teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder